Rögtön az elején tisztázzuk a különbséget a bankkártya és a hitelkártya között, mert ezt sokan sokszor keverik: a fő különbség, hogy míg az előbbivel a saját megtakarított pénzünket költjük, addig a hitelkártyával a bankét. A hitelkártya elsősorban azoknak lehet jó lehetőség, akik havi rendszerességgel jutnak pénzhez, és gyakran vásárolnak bankkártyával. Ők ugyanis a hitelkártyával előre megvehetik a kívánt termékeket, s ha ügyesen gazdálkodnak a keretükkel, nem is kell kamatot fizetniük a pénz használatáért.
De hogy is működik a hitelkártya?
A banktól először kártyát kell igényelni, folyószámlát azonban nem kell nyitnunk, hiszen a kártyához automatikusan hitelszámla párosul. Vagyis nem szükséges feltétlenül a saját bankunknál kérni a hitelkártyát, azt bármely banknál igényelhetjük, még ha addig nem is voltunk az adott pénzintézet ügyfelei. A hitelkártyához egy hitelkeret kapcsolódik, ami jellemzően 100 ezertől egymillió forintig terjedhet a bank bírálatának függvényében. A hitelkártya keretünket szabadon költhetjük bármikor, bármire.
A bank havonta egyszer, az úgynevezett fordulónapon költéseinkről egy elszámolást készít, amelyet számlakivonatban küld meg a részünkre. Ha a fordulónapot követő 15 napon belül (türelmi idő) teljes egészében visszafizetjük az általunk elköltött összeget, úgy nem kell kamatot fizetnünk. Vagyis az élelmesebbek saját bankszámlán vagy lekötésben lévő vagyonukat szépen kamatoztathatják, miközben a bank pénzéből kamatmentesen vásárolhatnak. A vásárlás pedig, mint minden kártyával, a hitelkártyákkal is díjmentes. A hitelkártyáknak jellemzően van egy éves díjuk, de sok esetben ezeket a díjakat különböző akciók keretében elengedik a bankok. Mikor kártyát választunk, érdemes erre is figyelni.
A legfontosabb tudnivaló azonban az, hogy a kamatmentesség csak az adott elszámolási időszakban történt vásárlásokra vonatkozik, az ennél korábbi, vissza nem fizetett vásárlásainkra már nem. Kamatmentesen csak akkor használhatjuk a kártyánkat újra, ha a teljes korábbi tartozásunkat visszafizettük határidőn belül. A visszafizetett összegekkel a hitelkeret feltöltődik, és újra felhasználhatóvá válik.
Nem kötelező azonban a teljes összeget visszafizetni, bár ebben az esetben a kamatmentességet már nem élvezhetjük. A hitelkártya tulajdonosának minden hónapban kötelessége legalább a fennálló tartozásának egy részét visszafizetni, ez általában a teljes egyenleg 5-7 százaléka. Ez a minimum fizetendő összeg, amelyet akkor is törlesztenünk kell, ha az adott hónapban nem használtuk a kártyát, de van korábbi tartozásunk.
A hitelkártyával csak nagyon indokolt esetben érdemes pénzt kivenni az automatából. Ilyenkor ugyanis a készpénzfelvétel után azonnal megkezdődik a kamatszámítás, vagyis elég drágán jutunk pénzhez ezzel a módszerrel.
A hitelkártya tehát hasznos segítség lehet a mindennapokban, két dologra azonban mindenképpen figyeljük, amikor igénybe vesszük: lehetőleg csak vásárlásra használjuk kártyánkat, és az elszámolásban szereplő teljes tartozást rendezzük a fizetési határidőig. A vásárlást egyébként számos hitelkártya jutalmazza is: gyakori, hogy a fizetések után pontokat gyűjthetünk, amelyet később például repülőjegyre vagy más termékre válthatunk be. Olyan kártya is van, amelynek használata után a vásárlásaink összértékének egy részét jóváírja számlánkon a bank.