Az Deloitte cég évről-évre rangsorolja nagyobb európai labdarúgó ligák bevételeit. Idén sem volt másképp. Bár a kontinensen még mindig érzékelhető a recesszió, ez nem zavarta a legnagyobb klubokat. A könyvelő cég több mint két évtizede elemzi futball klubok bevételeit. Írásunkban az öt legnagyobb európai ligák (angol, spanyol, olasz, német, francia) 2011/2012-es szezonját vesszük górcső alá.
(forrás: http://www.todayonline.com/sports/football/arsenal-stunned-dortmund-champions-league)
A felsorolt nemzeti ligák leghatalmasabbika az angol Premier League. A 2011/12-es évadot 2.9 milliárd euró bevétellel zárta, ami 16%-os növekedés a 2010/11-es szezonhoz képest. (Viszonyításként, az 5 liga összbevétele összesen 9.3 milliárd euró.) Az Arsenal, Chealsea, Manchester United együtt birtokolják a fordulók utáni bevétel felét. A legnagyobb bevételt az angol klubok közül a Manchester United könyvelheti el 320 millió fonttal. Mindeközben a városi rivális City költi a legtöbbet a fizetésekre, 202 millió fontot évente.
Gazdaságilag a második legerősebb bajnokság a német Bundesliga. 1.9 milliárdos bevétel mellett 7%-os növekedést könyvelhetett el a bajnokság. Átlagosan 44,293 néző volt kíváncsi a meccsekre, ami 5%-os növekedés a 2010/11-es szezonhoz képest, legnagyobb átlag nézőszámot produkálva Európában. Bundesliga előre törésének egyik sarokpontja a Bayern München sikeres nemzetközi szereplése.
A dobogó képzeletbeli legalsó fokára a spanyol Primera Division vagy röviden: La Liga álhatott fel. 1.8 milliárdos bevétele 3%-os növekedéssel párosult az azt megelőző évhez képest. A 2011/12-es közvetítésekből származó bevételek több mint fele (56%) a Real Madridhoz és a Barcelonához kapcsolódik. Az egyenlő elosztást nehezíti, hogy e két csapat el tudja adni a saját közvetítési jogaikat.
A ’90-es évek legerősebb bajnoksága az utóbbi évtizedben visszacsúszott a negyedik helyre. Az egykor szebb napokat is látott olasz Serie A bevétele az elmúlt szezonban ugyan 1%-kal növelte bevételét, (1.6 milliárd euróra) de már nem említhető egy lapon az angol és spanyol ligával. Fele annyian (22,005 fős átlag nézőszám) járnak ki, mint a Bundesliga meccsekre és az előző évhez képest itt csökkent a legnagyobb arányban a nézőszám (-7%). Ezek egyik oka az elavult stadionokban rejlik. Említsünk egy pozitív példát is: a Juventusnak sikerült javítani a nézettségen és a bevételen az új stadionjuknak köszönhetően.
Európa ötödik legnagyobb bajnoksága a francia Ligue 1, a maga 1.1 milliárd bevételével +9%-os emelkedést sikerült elérni az előző évhez képest. Ezt a 9 százalékos emelkedést nagy részben a Paris Saint-Germain-nek köszönheti, aki 120%-os bevétel növekedést produkált a 2010/11-es évhez képest. Kíváncsian várjuk, hogy a szintén nem rég feltőkésített AS Monaco mennyire tudja fölvenni a versenyt (pályán és pénzügyileg) a fővárosiakkal.