Nagyon sokan valami misztikus, zárt világra gondolnak, amikor a bank szót hallják, pedig ha jobban belegondolunk, a bankok mára mindennapi életünk részévé váltak. Világuk pedig korántsem annyira misztikus, mint sokan gondolják, sőt. Egyébként már az elnevezésük is a nyitottságra, hétköznapiságra utal, ugyanis a bank szó az olasz „banca”-ból ered, ami eredetileg padot jelentett, és a középkori pénzváltó padokra utal. A középkor pénzemberei általában a tereken, egy padon ülve váltották a kereskedők különböző valutáit, vagyis mindenki számára jól látható, nyomon követhető volt a tevékenységük. A bankok működése természetesen ma sem rejtélyes, és érdemes számba venni mivel is foglalatoskodnak, miközben a pénzünket kezelik.
A bankoknak három különlegesen fontos szerepe is van. Először is összegyűjtik megtakarításainkat, így a pénzünk biztonságos helyre kerül, s még kamatozik is. Sokan tartanak attól, hogy vagyonuk elúszik, ha a bank esetleg csődbe megy, ám ez a félelem általában alaptalan. A bankokban tartott betétekre itthon ugyanis az Országos Betétbiztosítási Alap 13 millió forintig garanciát vállal.
Az összegyűjtött betétekből a pénzintézetek kölcsön is adnak azoknak, akik pénzszűkében vannak. A hitelnyújtás tehát a bankok másik alaptevékenysége. Nem bonyolult tehát a képlet: ha valakinek kölcsönre van szüksége, általában kevés sikerrel talál olyan partnert, aki képes egy nagyobb összeget adni. S ha mégis, a kölcsönt adók nem lehetnek biztosak abban, hogy a pénzüket időre visszakapják. Amikor a bankok hiteleket nyújtanak, a kockázatunkat (a vissza nem fizetés lehetőségét) is mérséklik, ugyanis olyan szakértői apparátust tartanak fenn, amely eldönti, hogy ki az, aki valóban hitelképes, vagyis vissza is fizeti a pénzt.
A harmadik, s talán a mindennapi életünket leggyakrabban érintő banki feladat, amellyel az átlagember nap, mint nap találkozhat a pénzforgalom lebonyolítása. Vagyis érkeztetik a számunkra utalt pénzeket, fizetéseket, ösztöndíjakat, teljesítik átutalásainkat, ha megbízást adunk rájuk. Egyszerűen fogalmazva mozgatják a pénzünket, vagy annak egy részét.
Napjainkban, ha készpénzre van szükségünk, leggyakrabban bankautomatából (ATM) veszünk fel pénzt, amelyet a bankok töltenek fel. Ám aki idegenkedik a szerkezetektől a bankfiókokban is készpénzhez juthat, amit a bankszámláján tartott egyenlegéből hívhat le. Sőt, aki halad a korral, akár az interneten, saját „netbankján” keresztül is utalhat pénzt, vagy kötheti le megtakarításait, vagyis még a legközelebbi fiókig sem kell elgyalogolni. A bankokban ezen felül valutát is vehetünk, illetve válthatunk át forintra. (Sokan összekeverik a valutát a devizával: a valuta maga a pénz fizikai valójában, a deviza pedig valamely külföldi ország pénzére szóló követelés).
A bankok tehát a mindennapi életünk részévé váltak, rengeteg van belőlük, és nekünk választani kell közöttük. Pórul járni pedig nyilván senki sem akar…
A választásnál természetesen fontos a szolgáltatások ára. Nem mindegy például, hogy mennyit kérnek el a számlánk vezetéséért, vagy egy átutalásért. Bankválasztás előtt érdemes átnézni, hogy mi mennyibe kerül, megfontolt döntéssel akár komoly összegek is megspórolhatók. A másik fontos szempont a kényelem: nem árt, ha lakásunkhoz vagy munkahelyükhöz közel esik egy bankfiók, vagy egy ATM. Aki persze otthonról, a fotelból szeretné bankügyeit intézni, annak mindegy, hogy a számlavezető bankjának hány fiókja van és hol, annál inkább fontos lehet a netbank vagy a telebank szolgáltatások minősége és ára. Érdemes tehát alaposan meggondolni, melyik bankot választjuk, és ne féljünk váltani, ha tartósan elégedetlenek vagyunk. A bankok ugyanis az ügyfélből élnek, vagyis belőlünk.
Oda kell menni, ahol a legjobb szolgáltatást kínálják a számunkra!